Дитячі капризи

Дитячі капризи: чому і як?

 

Кожному з нас чудово відомо, що таке дитячі капризи, і кожен відчував їх на собі. Але відповідь на запитання «чому вони виникають?» і «як на них реагувати?» знайшов далеко не кожен. З’ясуємо це разом.

Слово каприз означає забаганка чи примха.

Капризи майже завжди супроводжуються криком, невдоволенням або ж категоричними відповідями дитини: НІ, НЕ БУДУ, НЕ ЧІПАЙ. Дитина починає робити все наперекір.

З одного боку, вчитися відстоювати власну думку – це частина певних етапів дорослішання. Дитина стверджує власне “Я”. Вона хоче довести і показати, що має свою точку зору, яка відрізняється від думки оточуючих.

З іншого боку, треба розуміти, що капризи часто виникають через неможливість у потрібний момент описати словами свої думки й почуття та зрозуміти причини їх появи.

Детские капризы

 

Чого ж намагається досягти дитина своїми капризами?

1) хоче показати своє невдоволення, незгоду, протест;

2) прагне добитися чогось забороненого, недосяжного в даний момент або взагалі забороненого;

3) хоче привернути до себе увагу: зробити так, щоб її помітили в даний момент або почали регулярно приділяти більше часу, або зважали на її бажання;

4) капризи можуть бути способом показати, що дитині погано: як фізично, так і психологічно.

 

“Маніпуляція!” – скажете ви. Аж ніяк!

 

Основні причини дитячих капризів:

1) неможливість впоратися зі своїми емоціями через фізичну втому (наприклад, мало поспав вдень) або перезбудження (загрався, довго дивився мультфільми, користувався гаджетами);

2) фізичний дискомфорт (хвороба, голод/переїдання);

3) психологічний дискомфорт (був свідком сварки дорослих, посварився з однолітком, насварили, не розуміє, як досягти бажаного).

капризи: чому і як?

Таким чином, дитячі капризи – це бажання, які дитина не може пояснити словами через свій вік та інші фактори, що впливають на неї в даний конкретний момент.

Уникнути капризів допоможуть люблячі батьки, які повинні грамотно сприяти розвитку своїх дітей.

Для цього необхідно активно займатися адаптацією малюка до навколишнього світу: грамотно продумати режим дня, харчування, розумові та фізичні навантаження, наприклад, прослуховування музики, плавання, малювання, танці, читання та ін.

 

Обов’язковою умовою гармонійного розвитку дитини є якісне спілкування з нею батьків, необхідно дізнаватися про вподобання дитини, давати їй право вибору, не «тиснути» на неї своїм авторитетом, привчати до спілкування, будувати відносини на довірі, любити і всіляко це проявляти.

капризы не хочу

Наприклад, з двох-трьох років важливо надавати дитині вибір: пропонуючи прийняти рішення, який із двох варіантів її влаштовує. «Ти будеш яблуко чи банан?», «Яку футболку ти одягнеш: із слоником чи з собачкою?». При цьому не варто ставити питання, відповідь на яке передбачає відносно необмежену кількість варіантів, наприклад, «Що ти їстимеш?» або «Що ти хочеш вдягнути?».

Як реагувати на капризи.

Приготуйтеся до того, що незважаючи на всі ваші старання, капризи виявлятимуться, адже це природа дітей, процес становлення їх як особистостей, зокрема, у віці 4-5 років, коли настає період позначення своїх кордонів.

У моменти дитячих капризів батькам потрібно приділити своєму чаду увагу і показати правильний приклад реакції, адже в такі моменти ви закладаєте фундамент психологічного розвитку дитини:

  • зупинитися та приділити дитині час;
  • реагувати максимально спокійно, проявляючи терпіння;
  • промовляти разом із дитиною її бажання (озвучувати варіанти, якщо вона сама не може сформулювати, що саме хоче);
  • коротко повторити бажання дитини кілька разів, щоб вона почула, що ви її зрозуміли (морозиво, ти хочеш морозиво);
  • дізнатися, чому вона хоче отримати те чи інше;
  • запропонувати спосіб задовольнити бажання дитини та пояснити причину такого вибору (поїмо морозиво завтра, бо сьогодні ти вже з’їв одне морозиво, два – це забагато, шкідливо для здоров’я);
  • проговорити причини капризів, щоб дитина їх зрозуміла (мовляв, ти втомився/голодний, тому ти кричиш/кусаєшся/хочеш те чи інше);
  • розповісти, як слід поводитись наступного разу при появі такого бажання/відчуттів.

Душевний спокій та психічне здоров’я дитини, а відповідно і її батьків, залежить саме від вас, шановні батьки, та від того, що ви вкладаєте у своїх дітей!

детская манипуляция

Вірте у своїх діток, любіть, прислухайтеся та спокійно реагуйте на все, що відбувається. І, звичайно ж, приходьте до нас: ми точно знаємо, що потрібно робити, і завжди готові взяти участь в екологічному розвитку ваших дітей!

Для нас щастя дитини завжди на першому місці!

28.01.2022